فوايد و مضرات رژ لب
  • مربوط به موضوع » آموزنده

رژ لب


متاسفانه درصد بالایی از رژلب ها دارای مواد اکسید آهن، پلی اتیلن،دی اکسید تیتانیوم هستند و خطر ریسک ابتلا به سرطانهای ریوی و سینه را تا 55 درصد بالا میبرند.

مسمومیت با رژ لب

بیش از نیمی از محصولات معروف رژ لب دارای مقادیر قابل کشف سرب هستند . بنا به تحقیقات صورت گرفته در آتلانتا، نیمی از رژ لب ها با مارک های معروف همچون لورآل، دیور و کاورگرلز بیش از سایر رژ لب ها حاوی سرب هستند.

در آزمایش های انجام شده روی 33 نوع رژ لب قرمز و با نام های تجاری مشهور در ایالت کالیفرنیا، 61% از این محصولات دارای مقادیر سرب به میزان 0.03 تا 0.65 پی پی ام بوده اند در حالی که حداکثر مقدار مجاز این ماده در محصولات غذایی مانند آب نبات و ... 0.01 تعیین شده است. همچنین در این مطالعه نشان داده شد که 39% از این محصولات هیچگونه سرب آشکاری نداشتند.

در آزمایش یاد شده، اثبات شد که برخی مارک های ارزان قیمت همچون رولن دارای هیچگونه سرب قابل کشف نبودند در حالی که مارک های گران قیمتی چون دیور دارای سطح بالایی از سرب بودند.

سرب می تواند موجب مشکلات یادگیری، صحبت کردن و رفتاری همچون افزایش حالت تندی و پرخاشگری شود. در ضمن زنان حامله و بچه های کم سن در برابر سرب بسیار آسیب پذیر هستند. همچنین سرب با ناباروری و سقط زود هنگام مرتبط است.

سرب در طول زمان در بدن انباشته می شود و رژ لب های حاوی سرب که در طول هر روز و به دفعات از آن ها استفاده می شود، می تواند مقادیر قابل توجهی از سرب را در بدن انباشته کند و آخرین مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که هیچ مقدار ایمنی از سرب وجود ندارد.

منبع:  BeautyOnline
رژ لب‌هایی که باعث سرطان می‌شوند! (+روش تست رژ لب سالم)

دکتر ناهید نمان که در بیمارستان تورنتو بخش سرطان سینه کار می‌کند این اطلاعات را در اختیار عموم قرار داده است.
اگر خانمی را می‌شناسید او را هم در دانستن این اطلاعات سهیم کنید.
همچنین با ایمیل زدن به تمامی اسامی موجود در لیستتان آقایان را نیزدر دانستن این مطلب سهیم نمائید چون لازم است به خانم‌هائی که می‌شناسند در مورد مراقبت از خودشان توصیه کنند.
اخیراً قیمت رژ لب‌هایی با مارک Red Earth  و Sold at ESPRIT از 67 دلار به 9.90 دلار تقلیل یافته است. آنها حاوی سرب هستند.

سرب یک ماده شیمیایی است که باعث بروز سرطان می‌شود. رژلبهایی که حاوی سرب هستند به شرح زیر می باشند:
CHRISTIAN DIOR
LANCOME
CLINIQUE
Y.S.L
ESTEE LAUDER
SHISEIDO
RED EARTH)LIP GLOSS)
CHANEL
MARKET AMERICA-MOTNES LIPSTECK
بالاترین میزان سرب مساوی است با بالاترین شانس ابتلا به سرطان.
بعد از آزمایشات صورت گرفته مشخص شد که رژلب Y.S.L حاوی بالاترین میزان سرب می‌باشد.
مراقب باشید که هر چقدر سرب بیشتری داشته باشند ماندگاری طولانی تری نیز دارند.
اگر رژ لب شما مدت طولانی روی لبتان می‌ماند بخاطر مقدار بالای سرب آن می‌باشد.
این ها آزمایش‌هایی است که می‌توانید برای خودتان انجام هید:
1-مقداری از رژلبتان را روی دستتان بمالید.
2-با یک انگشتر طلا روی آنرا خراش دهید.
3-اگر رنگ آن به مشکی تغییر کرد، پس شما می‌فهمید که حاوی سرب می‌باشد.


مرکز پزشکی واتر ریداستقبال از سرطان با رژ لب هاوقتي براي خريد رُژ لبي تازه به فروشگاه مي ‌رويد، شايد فقط به اين فکر کنيد که رنگ اين رژ لب به لباسي که در منزل مي ‌پوشيد، مي ‌آيد يا نه، و يا با رنگ پوست صورت‌تان هماهنگي دارد يا نه. ولي وقت آن رسيده است که در خريد رژ لب و برق لب هوشيارانه‌ عمل کنيد و انتخاب‌هاي سالم‌تري داشته باشيد.

توجه به SPF رژ لب و برق لب، وجود سرب در آن و اصلي يا تقلبي بودن آن، از جمله مواردي است که در انتخاب اين محصولات آرايشي بايد مد نظر قرار دهيد.

ولي بد نيست بدانيد که رژ لب‌هاي ارزان که به صورت غير استاندارد توليد مي ‌شوند و فاقد SPF هستند، ممکن است موجب ابتلاي شما به سرطان شوند. SPF رژ لب، همان SPF اي است که بيشتر اوقات، آن را درباره کرم‌هاي ضد آفتاب شنيده‌ايد و نشان مي ‌دهد که آن رژ لب تا چه اندازه مي ‌تواند از پوست شما در مقابل اشعه‌هاي زيان‌بار خورشيد محافظت کند.
برق لب در برابر آفتاب

گروهي از محققان معتقدند که استفاده از برق لب احتمال ابتلاي خانم ها به سرطان پوست را افزايش مي ‌دهد. برق لب، مايعي شفاف است که براي براق‌ کردن لب‌ها و گاهي هم براي نرم کردن پوست لب استفاده مي ‌شود.

اين گروه از محققان مي ‌گويند چون برق لب، لايه‌اي شفاف است، اشعه ماوراي بنفش خورشيد از آن عبور مي‌ کند و به پوست ظريف لب‌ها مي ‌رسد. اين اشعه مي‌ تواند لب‌ها را دچار سرطان پوست کند.

وازلين و روغن بچه را خط بزن

سرپرست اين گروه تحقيقاتي که متخصص سرطان‌شناسي پوست سر و گردن و صورت است و اين مطالعه را به همراه همکاران خود در دانشگاه‌ هاروارد انجام داده است، مي ‌گويد: "بسياري از خانم ها توجه چنداني به نوع برق لبي که استفاده مي ‌کنند، ندارند و در هنگام خريد اين محصولات دقت نمي ‌کنند که داراي SPF است يا نه، تا بتواند از پوست لبشان در برابر نور خورشيد محافظت کند. حتي گاهي برخي از خانم ها از وازلين، ويتامين A و روغن بچه براي اين منظور استفاده مي ‌کنند که هيچ کدام از پوست لب‌ها در برابر آثار مضر نور خورشيد محافظت نمي‌ کنند."

به همين دليل، متخصصان پوست توصيه مي ‌کنند که اگر قصد خريد برق لب جديدي را داريد، حتما دقت کنيد که SPF آن، حداقل عدد 15 باشد. اين بهترين راه براي محافظت لب‌هاست.
سرطان در سلول‌هاي سنگفرشي

"سرطان سلول‌هاي سنگفرشي پوست" بيشترين سرطاني است که پوست لب‌هاي شما را در برابر نور خورشيد تهديد مي‌ کند. اين سرطان يکي از شايع‌ترين سرطان‌هاي پوست در سراسر دنياست.

اگر اين سرطان از روي پوست لب شما آغاز شود، خيلي سريع‌تر از ساير قسمت هاي بدن، به بافت‌هاي اطراف حمله مي ‌کند. گسترش سرطان از محل شروع اوليه آن به مناطق ديگر بدن، يکي از عواملي است که درمان آن را دشوارتر مي ‌کند. چون پوست لب‌ها بسيار نازک است و عروق خوني فراواني دارد، به آساني در برابر اشعه ماوراي بنفش نور خورشيد آسيب مي ‌بيند و مي ‌تواند دچار اين نوع سرطان پوست شود. بنابراين اگر شما بهاي بيشتري بپردازيد تا برق لب و يا رژ لبي داراي SPF مناسب بخريد، مي‌ توانيد سلامت پوست‌تان را تضمين کنيد.


رژ لب‌هاي سربي

سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي اعلام کرده است که رژ لب‌هايي که رنگ‌هاي قرمز دارند، حاوي مقادير زيادي سرب هستند که براي سلامت مصرف‌کنندگان خطرناک است و بايد با مواد بي‌خطر جايگزين شوند.

اين محصولات، سمي هستند. وقتي سرب در ترکيب اين محصولات آرايشي استفاده مي ‌شود، خود‌به‌خود بلعيده مي ‌شود و ميزان سربي را که جذب بدن مي ‌شود، افزايش مي ‌دهد. همه ما در طول روز مقدار زيادي سرب از طريق غذاها، آب‌ آشاميدني و حتي هواي آلوده شهرها دريافت مي‌ کنيم، بنابراين بايد از ورود مقدار اضافي آن به بدن (با عدم استفاده از رژ لب‌هاي سرب‌دار) جلوگيري کنيم.
دو توصيه براي يک خريد سالم و بي خطر

خانم هايي که از رژ لب و برق لب در منزل يا مهماني‌ زنانه استفاده مي‌ کنند توصيه مي کنيم براي خريد اين محصولات آرايشي ببه نکات زير توجه کنند تا خريدي سالم و در عين حال مناسب داشته باشند:

1- مارک‌‌هاي معتبر: براي خريد اين محصولات به سراغ دست‌فروش‌ها نرويد، بلکه فروشگاه‌هاي معتبر را انتخاب کنيد. محصولاتي را بخريد که از مارک‌هاي شناخته شده و معتبر باشند و SPF اين محصولات و درصد سرب و ساير افزودني‌هاي آن روي جعبه درج شده باشد. شما مي ‌توانيد با راهنمايي يک پزشک متخصص پوست، انواع معتبرتر و قابل اعتمادتر را شناسايي کنيد.

2- روي پوست دست‌تان امتحان کنيد: در بسياري از فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي، نمونه اي از اين محصولات براي آزمايش روي ميز گذاشته شده اند.

توصيه مي کنيم به هيچ وجه اين رژ لب‌ها را روي لب‌تان امتحان نکنيد، چون از اين طريق بسياري از ويروس‌ها و ميکروب‌ها مانند، تب خال، از افرادي که قبلا اين محصولات را امتحان کرده‌اند، به شما منتقل مي ‌شوند. به جاي آن مي‌توانيد رنگ رژ لب را روي پوست دست‌تان امتحان کنيد. رنگ رژ لب‌ روي پوست اين بخش از بدن تقريباً مشابه لب است و مي ‌توانيد انتخاب رنگ صحيحي داشته باشيد.


دکتر شادي باباخاني
تبيان

سرب بر لب

جهان امروز، جهان دگرگونی هاست؛ بسیاری از مفاهیم جا افتاده قدیمی، دیگر کاربرد گذشته را ندارند

 به‌عنوان مثال ضرب‌المثل «هر چقدر پول بدهی، آش می‌خوری» هم، در دنیای این روزها ممکن است درست از آب درنیاید. در این آشفته بازارتجارت، صرفه‌های اقتصادی، شرکت‌های بزرگ و نام آور را نیز به جایی می‌کشاند که با وجود معروفیت، اجناس بی‌کیفیت یا حتی مضری را روانه بازار می‌کنند.

 اجناسی که مشتری‌ها به اعتماد نام‌ها و مارک‌ها به سراغ آنها می‌روند و حتی پول زیادی هم بابت آن پرداخت می‌کنند، اما کسی تضمین‌کننده سلامت و کیفیت آن‌ها نیست. در نهایت، اگر هم مشکلی در این محصولات وجود داشته باشد، هر چقدر علمی هم باشد، به واسطه قدرتمندی شرکت‌های بزرگ تجاری، این دانشمندان هستند که مجبور به عقب نشینی می‌شوند و مصرف کنندگان از همه جا بی‌خبر نیز بهای آن را می‌پردازند.

این بار موضوع چالش، محصول پر مصرفی برای خانم‌ها یعنی رژلب است. همین چند روز قبل، محققان در رابطه با وجود سرب در مارک‌های مشهوری از رژلب به مصرف کنندگان هشدار دادند. با این‌حال و با وجود مستندات علمی، شرکت‌های بزرگ و قدرتمند تولید کننده لوازم آرایش، زیر بار نرفته و وجود سرب در رژلب‌ها را خطرناک نمی‌دانند.

 قضیه از آنجا شروع شد که گروهی از محققان بی‌طرف در 33نمونه از رژ لب‌های مارک دار و معروف، درصدی از سرب را یافتند که در ترکیبات هیچ کدام از آنها نامی از این ماده برده نشده بود.

 این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک‌ها بیشتر بوده و سایر محصولات نیز تا حدودی سرب در خود داشته‌اند. البته، از آنجا که بسیاری از این مارک‌های معروف در رقابت بایکدیگرقراردارند، آزمایش‌ها برای تعیین درصد سلامت محصولات آرایشی در آزمایشگاه‌های کاملا مستقل صورت گرفت. با‌این‌حال، نتایج تحقیق حاکی از آن بود که میزان سرب موجود در این محصولات 3برابر بیشتر از مقدار مجاز تعیین شده بوده است.

 رژلب با آب نبات، فرقی ندارد!

 نتایج فوق این سؤال را به وجود می‌آورد که چرا اداره غذا و داروی ایالات متحده هیچ نوع محدودیتی برای استفاده از سرب در رژلب‌ها وضع نکرده است؟ در حالی که محققان مدعی معتقدند، سرب به کار برده شده در این محصولات باید به همان میزان استانداردی باشد که برای آبنبات‌ها وضع شده، چراکه رژ لب هم از سوی خانم‌های مصرف کننده بلعیده شده و وارد دستگاه گوارش می‌شود و بنابراین خطر برابری را هم برای مصرف‌کنندگان در بر دارد.

ازسوی دیگر، یک مطالعه دیگر که مارک‌ها را از روی قیمت و سلامتشان بررسی کرده، نشان دهنده این واقعیت ناخوشایند است که مارک‌های ارزان‌تری نظیر Revlon مقدار بسیار کمتری از سرب را در برابر مارک‌های گران‌تر و خاص‌تر مثلDior، داراست. اوضاع در مورد سایر مارک‌های معروف و گران دیگر هم کمابیش به همین شکل است.

 در پایان بررسی‌های انجام شده، اقلام زیر به‌عنوان پرسرب‌ترین انواع رژلب‌ها معرفی شدند؛ با این توضیح که ppm، واحدی برای اندازه گیری آلودگی‌های موجود در مواد بوده وسازمان غذا و داروی آمریکا، میزانppmت 1/0 سرب در آبنبات‌ها را مجاز می‌داند:

 - رژلب قرمز پررنگ L'Oreal با نام تجاری L’Oreal Colour Riche True Red دارای ppmت 65/0 سرب

 - رژلب شرابی کلاسیک L'Oreal با نام تجاری L’Oreal Colour Riche Classic Wine حاویppmت 58/0 سرب

- رژلب قرمزپررنگ Cover Girl با نام تجاری Cover Girl Incredifull Lipcolor Maximum Red حاویppmت 56/0 سرب

 - رژلب قرمز Dior با نام تجاری Dior Addict Positive Red حاوی ppmت 21/0 سرب

تهدیدات سربی

 سرب ماده‌ای سمی است که مهم‌ترین اثرش را بر سامانه اعصاب می‌گذارد. آلودگی سرب در دراز مدت، سبب کاهش یادگیری، دشواری در زبان آموزی وایجاد اختلالات رفتاری در افراد می‌شود. مصرف مقادیر سمی سرب، همچنین باعث کاهش بهره هوشی(IQ) شده و پرخاشگری را در افراد افزایش می‌دهد.

زنان باردار و کودکان نیز از آسیب پذیرترین گروه‌ها در برابر آلودگی با سرب به‌‌شمارمی آیند چراکه این ماده به راحتی از جفت عبورکرده، وارد مغز جنین می‌شود و از رشد و تکامل طبیعی آن جلوگیری می‌کند.

 از این رو، گروه‌های طرفدار سلامت لوازم آرایشی، خواستار بازبینی فرمول محصولات آرایشی آزمایش شده و حذف سرب از ترکیبات اولیه رژلب‌ها، توسط شرکت‌های تولید کننده شده‌اند. آنها همچنین خواستار وضع قوانین سخت گیرانه‌تر سازمان غذا و دارو(FDA) در حمایت از مصرف کنندگان خانگی لوازم آرایشی هستند.

تولیدکنندگان کوتاه نمی‌آیند

 درمقابل، گروه‌های صنفی تولیدکننده و فروشنده لوازم آرایشی نیز در پاسخ به این ادعاها و با هدف حمایت از شرکت‌های بزرگ تولید کننده لوازم آرایشی، بیانیه‌ای صادر کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «باوجود اهانت‌های پیوسته مدعیان در سال‌های اخیر، حقیقت این است که سرب، ماده‌ای نیست که به شکل عمد در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار گرفته باشد و از ترکیبات آن به شمار آید، بلکه ماده‌ای است که به شکل طبیعی در تمام محیط‌ها وجود دارد و همه افراد خواسته یا ناخواسته به شکل روزانه با خوردن، آشامیدن و حتی تنفس کردن، در معرض آن قراردارند.

 از سویی دیگر، میزان سربی که از طریق استفاده از رژلب، وارد بدن خانم‌های مصرف کننده می‌شود هزار بار کمتر ازمیزان سربی است که ممکن است از راه خوردن، نفس کشیدن و نوشیدن آب به بدن آنها وارد شود.»

 در ادامه این بیانیه تأکید شده که نه تنهاسازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، میزان معینی از سرب را برای بزرگسالان، کودکان و زنان باردار خطرناک اعلام کرده، بلکه انجمن عطر و لوازم آرایشی آمریکا نیز قوانین محدود کننده دیگری بر آن افزوده که به میزان سرب موجود در رنگ‌های مصرفی برای رژلب‌ها مربوط می‌شود.

 این انجمن همچنین اعلام کرده که بررسی‌های مداومی را برای کسب اطمینان از عدم میزان خطرناک سرب در لوازم آرایشی در برنامه‌های معمول خود دارد که تمام محصولات یاد شده در گزارش طرفداران سلامت محصولات آرایشی، از آن سربلند بیرون آمده‌اند. با تمام این اوصاف، کارخانه‌های لوازم آرایشی مدعی‌اند در تلاشند که میزان سرب در محصولات خود را رفته رفته کاهش دهند و می‌گویند در 10 سال گذشته نیز آلودگی‌ها و ناخالصی‌های موجود در این محصولات از جمله سرب کاهش یافته است.

 بااین‌حال، تحقیقات محققان نشان داده است هنوز هم نمی‌توان از سلامت کامل این محصولات اطمینان حاصل کرد.

روزنامه همشهري


برچسب‌ها: رژ, لب, زيبا, فوايد رژ, خطرات رژ

براي دريافت مطالب جديدتر ايميل خود را وارد کنيد: